Szkolenia elektryczne

wiedza dla podniesienia jakości Twojego biznesu

Twój koszyk jest pusty

SZKOLENIA

Instalacje elektryczne w praktyce oraz w świetle aktualnie obowiązujących przepisów prawnych

Instalacje elektryczne w praktyce oraz w świetle aktualnie obowiązujących przepisów prawnych
Dla kogo Instalatorzy i projektanci instalacji elektrycznych
Prowadzący niezależny ekspert
Rozpoczęcie 9:00
Czas trwania ok. 7 godzin
Grupa ok. 30 osób
 
 
 

Szkolenie w szczegółowy sposób omawia temat napraw, remontów i modernizacji instalacji elektrycznych z punktu widzenia zmian w przepisach, jakie zaszły na przestrzeni kilku ostatnich lat oraz z uwzględnieniem odpowiedzialności karnej za niestosowanie się do nich.

Niektóre z zagadnień omawianych przez naszego eksperta podczas szkolenia, zebrane na podstawie najczęściej popełnianych błędów:

 • W jaki sposób zapewnić skuteczną ochronę przeciwporażeniową?
 • Jaki jest zakres odpowiedzialności wykonawcy za wykonane prace i istniejącą instalację?
 • Według jakiej normy wykonywać pomiary instalacji?
 • Jak połączyć aluminium i miedź, często o różnych przekrojach?
 • W jaki sposób skoordynować ochronę przeciwporażeniową (zerowanie, wyłączniki różnicowoprądowe, szeregowe połączenie wyłączników różnicowoprądowych)?
 • Jak skoordynować oraz wykonać uziemienia robocze i ochronne różnych systemów ochrony przeciwporażeniowej?
 • W jaki sposób zapewnić selektywność działania zabezpieczeń nadprądowych przeciążeniowych i zwarciowych w różnych układach sieci bezpiecznik – wyłącznik nadprądowy?
 • W jaki sposób połączyć szeregowo wyłączniki nadprądowe?
 • Jak poprawnie zastosować i skoordynować ochronę od przepięć w instalacjach, by współpracowała z instalacją odgromową?
 • Czy potrzebny jest projekt instalacji i na jaki zakres?
 • Czy wymagane są deklaracje zgodności WE na podstawie dyrektyw unijnych?
 • Czy i jak przygotować dokumentację powykonawczą?

Problem, z jakim zwrócił się do nas jeden z instalatorów:

Dostałem zlecenie od firmy ubezpieczeniowej na usunięcie awarii instalacji elektrycznej u ich klienta. Skontaktowałem się z nim telefonicznie w celu ustalenia terminu i zakresu naprawy. Klient poinformował mnie o tym, że zgrzała mu się wtyczka przedłużacza, do którego była podłączona pralka z gniazdkiem w łazience i podczas jej wyjmowania w gniazdku pozostał „bolec” od wtyczki. Na pytanie czy ww. gniazdko jest z uziemieniem – potwierdził, że jest. Po przybyciu do klienta i odkręceniu wspomnianego gniazdka okazało się, że styk ochronny nie jest w ogóle podłączony, natomiast instalacja jest 2-żyłowa (linka 2 x 1,5).

Zapytałem klienta, czy ma może umowę z Zakładem Energetycznym, żeby sprawdzić, jaki jest typ sieci, tj. TN-C czy TT? Niestety, okazało się, że jej nie ma.

 

 

W efekcie wymieniłem gniazdko na nowe z uziemieniem (bo takie było i takie miałem), podłączyłem przewody „faza i zero” oraz wykonałem mostek pomiędzy zaciskiem ochronnym i „zerem”. Sprawdziłem podłączenia przewodów oraz ciągłość przewodu „zerującego” w gniazdku, wymieniłem przepaloną wkładkę bezpiecznikową na taką samą, jaka była poprzednio, tj. 16 A. Sprawdziłem działanie pralki podłączonej do wymienionego gniazda. Dodam, że – ku mojej zgrozie – w łazience pralka (stosunkowo nowa) stoi przy samej wannie, natomiast klient stwierdził, że przez 20 lat nic mu się nie stało i tak ma zostać. Często spotyka się w starych instalacjach mostek wykonany przewodem 1,5-2,5 mm2, łączący styk ochronny ze stykiem neutralnym, jednakże nie wiem, czy nadal jest to dozwolona w świetle prawa praktyka. Z tego co wiem, rozdziału przewodu PEN na PE i N można dokonywać w przypadku, gdy minimalny przekrój przewodu PEN wynosi dla Cu 10 mm2, natomiast dla Al – 16mm2. Jak zatem mają się do tego mostki w gniazdkach?

Co w ww. sytuacji powinienem zrobić, żeby nie narobić sobie problemów, nie znając układu sieci?

Dodam jeszcze jako ciekawostkę, że po wyjęciu puszki podtynkowej, która była tylko włożona do otworu w płytce, widziałem, że oryginalnym przewodem jest prawdopodobnie YADY 2×2,5 (sądząc po jego rozmiarze zewnętrznym i informacji od klienta, że ma przewody aluminiowe), do którego podłączone były 2 przewody typu YLYp 2×1,5, z czego jeden połączony z ww. gniazdkiem, a drugi – z oświetleniem przy lustrze.

Jeśli nadal można wykonywać mostki w gniazdkach między stykiem N i PE, to czy kolejność podłączenia przewodów instalacyjnych ma znaczenie? Najpierw do styku ochronnego, a dopiero mostkiem do styku neutralnego czy może w odwrotnej konfiguracji: przewód na N i mostkiem na PE?

Powyższy przypadek jest jednym z wielu, w obliczu których stają elektroinstalatorzy, gdy w grę wchodzi konieczność pogodzenia ze sobą „starej” i „nowej” instalacji elektrycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz przy zachowaniu kosztów na możliwym do zaakceptowania przez klienta poziomie.

 

 1. Wprowadzenie
 2. Rodzaje instalacji elektrycznych spotykanych obecnie:
  • aluminiowe 2-przewodowe,
  • miedziane 2-przewodowe,
  • miedziane 3-przewodowe,
  • ochrona od porażeń prądem elektrycznym.
 3. Kostka śrubowa a szybkozłączka – co robić, gdy instalacja jest na „skręta”?
 4. Omówienie sposobu uziemiania, jaki był stosowany dawniej. Najczęściej popełniane błędy.
 5. Odpowiedzialność, jaka spoczywa na osobie, która dokonuje przeróbek i/ lub pomiarów starej instalacji.
 6. Obowiązujące akty prawne dotyczące przeróbek instalacji oraz pomiary, jakie należy wykonywać. Omówienie przykładów starej instalacji, sposoby wykonania modernizacji i pomiarów z przygotowaniem odpowiednich dokumentów.
 7. Ćwiczenia
 8. Podsumowanie

Rejestrując się minimum 3 tygodnie przed planowaną datą szkolenia/warsztatów, otrzymasz rabat 50% od ceny podstawowej.

Jeśli jesteś klientem TIM SA i dokonujesz regularnych zakupów w naszych oddziałach, zgodnie z regulaminem przysługuje Ci dodatkowy rabat 15%, który zostanie naliczony automatycznie po zalogowaniu się do Twojego konta użytkownika.

Cena obejmuje:

 • udział w zajęciach,
 • indywidualne konsultacje z ekspertami podczas szkolenia,
 • Konsultacje z naszym ekspertem dot. tematyki szkolenia przez 30 dni od daty szkolenia,
 • certyfikat,
 • przerwy kawowe, lunch.

Wszystkie informacje niezbędne do dokonania opłaty zostaną zawarte w wiadomości e-mail, którą otrzymasz po zarejestrowaniu się na szkolenie/warsztaty.

Regulamin szkoleń >>

Jeżeli tematyka szkoleń pracowników związana jest z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą, to wydatki na te szkolenia w zasadzie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W tych sprawach wypowiadały się pozytywnie Izby Skarbowe (np. interpretacja Izby Skarbowej z Bydgoszczy nr ITPB3/423-229/10/PSTz dnia 9.08.2010 r.).

W kwestiach szczegółowych należy temat uzgodnić z osobą odpowiedzialną w Państwa firmie za prowadzenie ksiąg i obliczanie zobowiązań podatkowych.

Ankiety, prezentacje

Sprawdź się - bezpłatny test uruchom »

Dostępne terminy

X
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.