Szkolenia elektryczne

wiedza dla podniesienia jakości Twojego biznesu

Twój koszyk jest pusty

SZKOLENIA

Instalacje elektryczne w praktyce oraz w świetle aktualnie obowiązujących przepisów prawnych

Instalacje elektryczne w praktyce oraz w świetle aktualnie obowiązujących przepisów prawnych
Dla kogo Instalatorzy i projektanci instalacji elektrycznych
Prowadzący niezależny ekspert
Rozpoczęcie 9:00
Czas trwania ok. 7 godzin
Grupa ok. 30 osób
 
 
 

Szkolenie w szczegółowy sposób omawia temat napraw, remontów i modernizacji instalacji elektrycznych z punktu widzenia zmian w przepisach, jakie zaszły na przestrzeni kilku ostatnich lat oraz z uwzględnieniem odpowiedzialności karnej za niestosowanie się do nich.

Niektóre z zagadnień omawianych przez naszego eksperta podczas szkolenia, zebrane na podstawie najczęściej popełnianych błędów:

 • W jaki sposób zapewnić skuteczną ochronę przeciwporażeniową?
 • Jaki jest zakres odpowiedzialności wykonawcy za wykonane prace i istniejącą instalację?
 • Według jakiej normy wykonywać pomiary instalacji?
 • Jak połączyć aluminium i miedź, często o różnych przekrojach?
 • W jaki sposób skoordynować ochronę przeciwporażeniową (zerowanie, wyłączniki różnicowoprądowe, szeregowe połączenie wyłączników różnicowoprądowych)?
 • Jak skoordynować oraz wykonać uziemienia robocze i ochronne różnych systemów ochrony przeciwporażeniowej?
 • W jaki sposób zapewnić selektywność działania zabezpieczeń nadprądowych przeciążeniowych i zwarciowych w różnych układach sieci bezpiecznik – wyłącznik nadprądowy?
 • W jaki sposób połączyć szeregowo wyłączniki nadprądowe?
 • Jak poprawnie zastosować i skoordynować ochronę od przepięć w instalacjach, by współpracowała z instalacją odgromową?
 • Czy potrzebny jest projekt instalacji i na jaki zakres?
 • Czy wymagane są deklaracje zgodności WE na podstawie dyrektyw unijnych?
 • Czy i jak przygotować dokumentację powykonawczą?

Problem, z jakim zwrócił się do nas jeden z instalatorów:

Dostałem zlecenie od firmy ubezpieczeniowej na usunięcie awarii instalacji elektrycznej u ich klienta. Skontaktowałem się z nim telefonicznie w celu ustalenia terminu i zakresu naprawy. Klient poinformował mnie o tym, że zgrzała mu się wtyczka przedłużacza, do którego była podłączona pralka z gniazdkiem w łazience i podczas jej wyjmowania w gniazdku pozostał „bolec” od wtyczki. Na pytanie czy ww. gniazdko jest z uziemieniem – potwierdził, że jest. Po przybyciu do klienta i odkręceniu wspomnianego gniazdka okazało się, że styk ochronny nie jest w ogóle podłączony, natomiast instalacja jest 2-żyłowa (linka 2 x 1,5).

Zapytałem klienta, czy ma może umowę z Zakładem Energetycznym, żeby sprawdzić, jaki jest typ sieci, tj. TN-C czy TT? Niestety, okazało się, że jej nie ma.

 

 

W efekcie wymieniłem gniazdko na nowe z uziemieniem (bo takie było i takie miałem), podłączyłem przewody „faza i zero” oraz wykonałem mostek pomiędzy zaciskiem ochronnym i „zerem”. Sprawdziłem podłączenia przewodów oraz ciągłość przewodu „zerującego” w gniazdku, wymieniłem przepaloną wkładkę bezpiecznikową na taką samą, jaka była poprzednio, tj. 16 A. Sprawdziłem działanie pralki podłączonej do wymienionego gniazda. Dodam, że – ku mojej zgrozie – w łazience pralka (stosunkowo nowa) stoi przy samej wannie, natomiast klient stwierdził, że przez 20 lat nic mu się nie stało i tak ma zostać. Często spotyka się w starych instalacjach mostek wykonany przewodem 1,5-2,5 mm2, łączący styk ochronny ze stykiem neutralnym, jednakże nie wiem, czy nadal jest to dozwolona w świetle prawa praktyka. Z tego co wiem, rozdziału przewodu PEN na PE i N można dokonywać w przypadku, gdy minimalny przekrój przewodu PEN wynosi dla Cu 10 mm2, natomiast dla Al – 16mm2. Jak zatem mają się do tego mostki w gniazdkach?

Co w ww. sytuacji powinienem zrobić, żeby nie narobić sobie problemów, nie znając układu sieci?

Dodam jeszcze jako ciekawostkę, że po wyjęciu puszki podtynkowej, która była tylko włożona do otworu w płytce, widziałem, że oryginalnym przewodem jest prawdopodobnie YADY 2×2,5 (sądząc po jego rozmiarze zewnętrznym i informacji od klienta, że ma przewody aluminiowe), do którego podłączone były 2 przewody typu YLYp 2×1,5, z czego jeden połączony z ww. gniazdkiem, a drugi – z oświetleniem przy lustrze.

Jeśli nadal można wykonywać mostki w gniazdkach między stykiem N i PE, to czy kolejność podłączenia przewodów instalacyjnych ma znaczenie? Najpierw do styku ochronnego, a dopiero mostkiem do styku neutralnego czy może w odwrotnej konfiguracji: przewód na N i mostkiem na PE?

Powyższy przypadek jest jednym z wielu, w obliczu których stają elektroinstalatorzy, gdy w grę wchodzi konieczność pogodzenia ze sobą „starej” i „nowej” instalacji elektrycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz przy zachowaniu kosztów na możliwym do zaakceptowania przez klienta poziomie.

 

 1. Wprowadzenie
 2. Rodzaje instalacji elektrycznych spotykanych obecnie:
  • aluminiowe 2-przewodowe,
  • miedziane 2-przewodowe,
  • miedziane 3-przewodowe,
  • ochrona od porażeń prądem elektrycznym.
 3. Kostka śrubowa a szybkozłączka – co robić, gdy instalacja jest na „skręta”?
 4. Omówienie sposobu uziemiania, jaki był stosowany dawniej. Najczęściej popełniane błędy.
 5. Odpowiedzialność, jaka spoczywa na osobie, która dokonuje przeróbek i/ lub pomiarów starej instalacji.
 6. Obowiązujące akty prawne dotyczące przeróbek instalacji oraz pomiary, jakie należy wykonywać. Omówienie przykładów starej instalacji, sposoby wykonania modernizacji i pomiarów z przygotowaniem odpowiednich dokumentów.
 7. Ćwiczenia
 8. Podsumowanie
Stanisław Kowalski

Stanisław Kowalski

Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej oraz studiów podyplomowych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Posiada uprawnienia pedagogiczne. Trener i wykładowca, członek Komisji Kwalifikacyjnej Dolnośląskiej Izby Inżynierów Budownictwa we Wrocławiu ustanowionej do oceny przygotowania zawodowego i nadawania uprawnień budowlanych. Rzeczoznawca budowlany w zakresie sieci i instalacji elektrycznych. W przeszłości zastępca Głównego Elektryka w KGHM Polska Miedź SA, wykładowca m.in. Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu, Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie i Naczelnej Organizacji Technicznej w Legnicy.

Henryk Kowalski

Henryk Kowalski

Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej oraz studiów podyplomowych „Automatyka zabezpieczeniowa sieci elektroenergetycznych” na Politechnice Wrocławskiej. Ukończył „Kwalifikacyjny kurs pedagogiczny dla czynnych zawodowo nauczycieli”. Posiada uprawnienia budowlane, jest członkiem Komisji Egzaminacyjnej Dolnośląskiej Izby Inżynierów Budownictwa we Wrocławiu, ustanowionej do oceny przygotowania zawodowego i nadawania uprawnień budowlanych.W pracy zawodowej związany z KGHM Polska Miedź SA Oddział Zakłady Górnicze Rudna, gdzie zajmował kolejne stanowiska w dozorze ruchu zakładu górniczego, aż do nadsztygara elektrycznego.Wykładowca oraz członek Komisji Egzaminacyjnej w Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie.

Rejestrując się minimum 3 tygodnie przed planowaną datą szkolenia/warsztatów, otrzymasz rabat 50% od ceny podstawowej.

Jeśli jesteś klientem TIM SA i dokonujesz regularnych zakupów w naszych oddziałach, zgodnie z regulaminem przysługuje Ci dodatkowy rabat 15%, który zostanie naliczony automatycznie po zalogowaniu się do Twojego konta użytkownika.

Cena obejmuje:

 • udział w zajęciach,
 • indywidualne konsultacje z ekspertami podczas szkolenia,
 • Konsultacje z naszym ekspertem dot. tematyki szkolenia przez 30 dni od daty szkolenia,
 • certyfikat,
 • przerwy kawowe, lunch.

Wszystkie informacje niezbędne do dokonania opłaty zostaną zawarte w wiadomości e-mail, którą otrzymasz po zarejestrowaniu się na szkolenie/warsztaty.

Regulamin szkoleń >>

Jeżeli tematyka szkoleń pracowników związana jest z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą, to wydatki na te szkolenia w zasadzie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W tych sprawach wypowiadały się pozytywnie Izby Skarbowe (np. interpretacja Izby Skarbowej z Bydgoszczy nr ITPB3/423-229/10/PSTz dnia 9.08.2010 r.).

W kwestiach szczegółowych należy temat uzgodnić z osobą odpowiedzialną w Państwa firmie za prowadzenie ksiąg i obliczanie zobowiązań podatkowych.

Ankiety, prezentacje

Sprawdź się - bezpłatny test uruchom »

Dostępne terminy

X
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.