Szkolenia elektryczne

wiedza dla podniesienia jakości Twojego biznesu

Twój koszyk jest pusty

instalacje odgromowe

Przeczytaj, zanim zaczniesz szukać

KROK 1: Zaloguj się.
KROK 2: Wpisz w wyszukiwarkę w prawym górnym rogu strony internetowej wyraz lub sformułowanie i kliknij "szukaj".
KROK 3: I już możesz przeglądać wyniki. 

Nasza wyszukiwarka szuka nie tylko w tytułach, ale również w treści zdecydowanej większości dokumentów. 
Zaglądaj do bazy wiedzy regularnie, ponieważ wciąż zamieszczamy tu dla Ciebie nowe materiały. 


Ochrona przed przepięciami systemów pomiarowych w energetyce

Stworzenie warunków zapewniających pewne i bezawaryjne działanie urządzeń elektronicznych wymaga przeprowadzenia oceny zagrożenia przepięciowego występującego w miejscach ich zainstalowania. Następnie należy porównać poziomy występujących przepięć z dopuszczalnymi poziomami odporności udarowej urządzeń oraz dobrać , jeśli jest to konieczne, odpowiednie urządzenia do ograniczania przepięć.


Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe koncentratorów w układach zdalnej transmisji danych pomiarowych

Koncentratory, w zależności od miejsc zainstalowania, mogą być narażone na oddziaływanie części prądu piorunowego oraz działanie różnego rodzaju przepięć występujących w zasilających sieciach elektroenergetycznych 230/400 V oraz w liniach przesyłu sygnałów.


Ocena zagrożenia piorunowego i podstawowe zasady ochrony w strefach zagrożonych wybuchem

Szczególnie niebezpieczne są wyładowania piorunowe w obiekty zawierające strefy zagrożone wybuchem. W takich przypadkach zapewnienie w czasie burzy bezpieczeństwa ludzi i urządzeń wymaga posiadania podstawowych informacji o...


Wpływ właściwości ograniczników przepięć na bezprzerwowe zasilania urządzeń

Stworzenie warunków zapewniających pewne i niezawodne działanie urządzeń oraz systemów elektrycznych i elektronicznych wymaga zastosowania ograniczników przepięć wytrzymujących oddziaływanie różnorodnych napięć i prądów udarowych wyspępujących w instalacji elektrycznej i ograniczających wartości udarów do poziomów wytrzymywanych przez instalację i chronione urządzenia. A w jaki sposób urządzenia ograniczające przepięcia wpływają na instalację oraz podłączone do niej urządzenia?


Promowane i rzeczywiste parametry niektórych urządzeń do ograniczenia przepięć

Dane producentów dotyczące niektórych SPD typu I+II są mało precyzyjne, a przez to dość podejrzane, zwłaszcza w przypadku ograniczników beziskiernikowych (niezawierających elementu ucinającego). Natomiast oferowanie SPD typu I+II+III jest chyba w ogóle nieporozumieniem. 


Ochrona przed przepięciami w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia na wejściu do obiektu

W materiale tym znajdziesz informacje dot. warunków stosowania ograniczników przepięć typu 1 na wejściu instalacji elektrycznej, a ściślej mówiąc - ochrony systemów pomiarowych w obiektach budowlanych. 


Ochrona przed przepięciami systemów pomiarowych w energetyce

W zależności od układu połączeń, urządzenia mogą być narażone na oddziaływanie części prądu piorunowego oraz wszelkiego rodzaju przepięcia występujące w sieciach elektroenergetycznych różnych napięć.


Ochrona przed zagrożeniami stwarzanymi przez prądy udarowe podczas bezpośrednich wyładowań piorunowych w elektrownie wiatrowe

Wśród odnawialnych źródeł energii elektrycznej poczesne miejsce zajmują elektrownie wiatrowe. Gwałtowny wzrost liczby coraz wyższych elektrowni wiatrowych zwiększa zagrożenie wywołane przez doziemne wyładowanie piorunowe. 


Przepięcia

Z niniejszego materiału dowiesz się, czym są i jak powstają przepięcia oraz jak zabezpieczyć przed nimi swoje mienie.


Strefowa koncepcja ochrony odgromowej

Przestrzeń chroniona powinna zostać podzielona na strefy odgromowe (LPZ) w celu wyznaczenia obszarów różnej intensywności LEMP i ustalenia punktów połączeń na granicy stref. Dowiedz się więcej!


Ograniczniki przepięć

Ze względu na swoją budowę oraz sposób działania, ograniczniki przepięć zawierają elementy...


Ograniczniki przepięć INZP 10 kA typu rozdzielczego, 3-42 kV w osłonie polimerowej

Przyjmuje się, że w przypadku przepięć piorunowych wystarczający margines bezpieczeństwa izolacji w stosunku do znamionowej wytrzymałości udarowej, piorunowej urządzeń wynosi 30%, zaś do przepięć łączeniowych 15%, niezależnie od typu ogranicznika przepięć. Dobór parametrów ograniczników przepięć ze względu na wymagany poziom ochrony rozpatrywany będzie dla sieci napowietrzno-kablowych i kablowych wydzielonych.


Minimalne wymiary uziomów

Znajdziesz tu bardzo pomocne narzędzie w pracy projektanta zewnętrznnych instalacji odgromowych, czyli kalkulator do wyznaczania minimalnych wymiarów uziomów wg normy PN 62305-3-2008. Znajdują się w nim uproszczona metoda wyznaczania wymiarów uziomów dla układu typu A i typu B, a także tabela ze średnimi i największymi wartościami rezystywności różnych gruntów.


Wyznaczanie odstępów izolacyjnych

Pobierz dokument, w którym znajduje się kalkulator pomagający wyznaczyć odstępy izolacyjne według normy PN-EN62305:2011.


Wyznaczanie stref ochronnych dla ogniw fotowoltaicznych metodą toczącej się kuli

W tym miejscu znajduje się kalkulator do wyznaczania stref ochronnych dla ogniw fotowoltaicznych wg normy PN 62305-3-2008 przy pomocy metody toczącej się kuli. 


Wyznaczanie stref ochronnych dla ogniw fotowoltaicznych metodą kąta ochronnego

W tym miejscu znajduje się narzędzie pomagające wyznaczać strefy ochronne dla ogniw fotowoltaicznych metodą kąta ochronnego wg normy PN 62305-3-2008 przy zastosowaniu masztów w układzie liniowym na poziomej płaszczyźnie odniesienia.


Wyznaczanie stref ochronnych dla korytarzy technicznych metodą kąta ochronnego (pozioma płaszczyzna odniesienia)

Wyznaczanie stref ochronnych dla korytarzy technicznych metodą kąta ochronnego wg PN-EN 62305-3 przy zastosowaniu masztów odgromowych w układzie liniowym posadowionych na poziomej płaszczyzźnie odniesienia dla wszystkich czterech klas LPS.


Wyznaczanie stref ochronnych dla korytarzy technicznych metodą kąta ochronnego (maszty mocowane na ścianie lub konstrukcji)

Skorzystaj z kalkulatora, z pomocą którego wyznaczysz strefy ochronne dla korytarzy technicznych metodą kąta ochronnego przy zastosowaniu masztów w układzie liniowym mocowanych na ścianie lub konstrukcji dla wszystkich czterech klas LPS.


Wyznaczanie stref ochronnych przy pomocy 4 zwodów pionowych

Dokument ten okaże się niezwykle pomocny przywyznaczaniu stref ochronnych przy pomocy 4 zwodów pionowych wg normy PN 62305-3-2008 z zastosowaniem zwodów w układzie pionowym na poziomej płaszczyźnie odniesienia.


Wyznaczanie stref ochronnych terenów zielonych na dachu płaskim

Pobierz dokument, aby uzyskać pomoc w wyznaczaniu stref ochronnych terenów zielonych na dachu płaskim wg normy PN 62305-3-2008 przy zastosowaniu masztów.


Poradnik ochrony odgromowej

W poradniku tym znajdziesz wiele tematów, będących podstawą działania w procesie tworzenia projektu zewnętrznej instalacji odgromowej. Parametry stref ochronnych, strefy wiatrowe, odległości i odstępy dla zwodów w instalacjach odgromowych i wiele więcej.


Przeglądy w instalacjach odgromowych wg PN-EN 62305-3

Poszerz swoją wiedzę w zakresie kontroli instalacji odgromowych. Przeglądy, badania, oględziny, pomiary rezystancji uziemienia, rezystywności gruntu... to tylko niektóre tematy omawiane w tym dokumencie.


Przeliczanie elementów zewnętrznej ochrony odgromowej

Potrzebujesz narzędzia, aby w łatwy i szybki sposób przeprowadzić obliczenia emenetów zewnętrznej ochrony odgromowej, taki jak bednarka, linka odgromowa, drut odgromowy i maszty? A może musisz przeliczyć kąty na procenty lub odwrotnie? Jeśli tak, zapoznaj się z poniższym materiałem.


Specyfikacja elementów ochrony odgromowej kominów

Sprawdź, jakie elementy będą konieczne do objęcia komina ochroną odgromową. Wpisz najważniejsze wymagane dane, a otrzymasz gotową specyfikację.


Specyfikacja elementów ochrony odgromowej rurociagów

Sprawdź, jakie elementy będą konieczne do objęcia rurociągu ochroną odgromową. Wpisz najważniejsze wymagane dane, a otrzymasz gotową specyfikację.


Wyznaczanie stref ochronnych dla pochyłych płaszczyzn odniesienia

Skorzystaj z wygodnego narzędzia do wyznaczania stref ochronnych dla pochyłych płaszczyzn odniesienia zgodnie z normą PN 62305-3-2008 z zastosowaniem masztów odgromowych dla wszystkich czterech klas LPS.


Wyznaczanie stref ochronnych dla poziomych płaszczyzn odniesienia

Skorzystaj z wygodnego narzędzia do wyznaczania stref ochronnych dla poziomych płaszczyzn odniesienia zgodnie z normą PN 62305-3-2008 z zastosowaniem masztów odgromowych dla wszystkich czterech klas LPS.


Tajniki elementów do montowania zewnętrznej instalacji odgromowej

Znajdziesz tu pomocne informacje dotyczące obliczania normatywów przy klejeniu uchwytów do pokryć dachowych, doboru uchwytów dedykowanych do dachówek różnych producentów i ciężarów masztów odgromowych.


Elementy instalacji odgromowej - grafika do programu CAD

Pobierz grafikę elementów do programu CAD do tworzenia projektów zewnętrznej instalacji odgromowej.


X
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.