Szkolenia elektryczne

wiedza dla podniesienia jakości Twojego biznesu

Twój koszyk jest pusty

automatyka

Przeczytaj, zanim zaczniesz szukać

KROK 1: Zaloguj się.
KROK 2: Wpisz w wyszukiwarkę w prawym górnym rogu strony internetowej wyraz lub sformułowanie i kliknij "szukaj".
KROK 3: I już możesz przeglądać wyniki. 

Nasza wyszukiwarka szuka nie tylko w tytułach, ale również w treści zdecydowanej większości dokumentów. 
Zaglądaj do bazy wiedzy regularnie, ponieważ wciąż zamieszczamy tu dla Ciebie nowe materiały. 


Możliwości systemu MZS w zakresie procesu sterowania popytem

W dokumencie tym została przedstawiona realizacja systemu sterowania popytem w oparciu o systemy pomiarowo-komunikacyjne MZS-IASE i DATAPAF 2000. Opisano podstawowe funkcje systemu sterowania popytem w układzie Lokalnego Rynku Energii oraz zaproponowano możliwość rozbudowy systemu sterowania popytem w układzie przedsiębiorstwa multienergetycznego.


Wpływ właściwości ograniczników przepięć na bezprzerwowe zasilania urządzeń

Stworzenie warunków zapewniających pewne i niezawodne działanie urządzeń oraz systemów elektrycznych i elektronicznych wymaga zastosowania ograniczników przepięć wytrzymujących oddziaływanie różnorodnych napięć i prądów udarowych wyspępujących w instalacji elektrycznej i ograniczających wartości udarów do poziomów wytrzymywanych przez instalację i chronione urządzenia. A w jaki sposób urządzenia ograniczające przepięcia wpływają na instalację oraz podłączone do niej urządzenia?


Promowane i rzeczywiste parametry niektórych urządzeń do ograniczenia przepięć

Dane producentów dotyczące niektórych SPD typu I+II są mało precyzyjne, a przez to dość podejrzane, zwłaszcza w przypadku ograniczników beziskiernikowych (niezawierających elementu ucinającego). Natomiast oferowanie SPD typu I+II+III jest chyba w ogóle nieporozumieniem. 


Ogrzewanie luster DEVI

System grzewczy DEVI™ całkowicie usuwa problem zaparowanych luster, który pojawia się szczególnie w małych łazienkach pozbawionych dobrego obiegu powietrza. Jeśli ten problem jest Ci bliski, ten materiał jest właśnie dla Ciebie.


Moduły automatyki samoczynnego załączania rezerwy

Zadaniem automatyki samoczynnego załączenia rezerwy (SZR) jest przełączenie zasilania podstawowego na rezerwowe w przypadku zaniku lub nadmiernego obniŜenia się napięcia w torze zasilania podstawowego, przy jednoczesnej pełnej sprawności urządzeń zasilania rezerwowego.


Ogrzewanie elektryczne

Zapoznaj się z praktycznymi poradami dotyczącymi ogrzewania elektrycznego oraz korzyściami, jakie z niego wynikają zarówno dla właścicieli, jak i użytkowników budynku. Poznaj rozwiązania firmy Ensto.


Ograniczniki przepięć

Ze względu na swoją budowę oraz sposób działania, ograniczniki przepięć zawierają elementy...


Seria Systo - elektroniczne regulatory temperatury i ściemniacze

Zapoznaj się z informacjami technicznymi na temat elektronicznych regulatorów temperatury i ściemniaczy z serii Systo firmy hager.


Gniazda teleinformatyczne

Zapoznaj się z informacjami technicznymi dotyczącymi gniazd teleinformatycznych firmy Hager.


Gniazda antenowe

Zapoznaj się z informacjami techniczymi dotyczącymi gniazd antenowych firmy Hager.


Ściemniacze pokrętne

Podczas pracy ściemniacz nagrzewa się, ponieważ część mocy jest tracona na ciepło. Podana moc znamionowa dotyczy ściemniaczy zabudowanych do ścian ceglanych. Jeśli ściemniacz jest zabudowany do ściany z gazobetonu, drewna lub karton-gipsu, należy maksymalną moc obciążenia zredukować o 20%.


Łączniki - schematy połączeń, obciążalność

Zapoznaj się ze schamatami połączeń łączników oraz z obciążalnością łączników we współpracy z oprawami oświetleniowymi (świetlówki 36/40 W).


System sterujący Funkbus

W każdym obiekcie, w którym am zostać zaonstalowany system Funkbus znajdują się korzystne i niekorzystne miejsca do instalacji tego typu urządzeń. W skrajnych przypadkach wybór właściwego miejsca montażu może decydować o poprawnym działaniu urządzenia. Dlatego przy planowaniu i instalacji powinny zostać uwzględnione następujące kryteria...


Czujnik dymu

W budowlach publicznych czujniki dymu stały się standardem ratującym życie. Dopuszczony przez czujnik dymu RM.1 pracuje wg sprawdzonej zasady światła rozproszonego (efekt Tyndalla) i reaguje na prawie niewyczuwalny dym, jaki występuje np. w fazie początkowej pożarów tlących lub otwartych. 


Sterowanie roletami

Zapoznaj się z informacjami na temat sterowania roletami za pomocą przekaźnika rozdzielającego Rollotec firmy Hager.


Urządzenia sterujące

W technice oświetleniowej są używane coraz częściej elektroniczne stateczniki i transformatory, które są wyposażone w wejścia sterujące 1-10 V. Jeśli z wejściami sterującymi 1-10 V jest połączone więcej niż jedno urządzenie, to ich jasność może być nastawiona z jednego centralnego miejsca za pomocą potencjometru elektronciznego.


Czujniki

Natynkowy czujnik obecności służy do sprawdzania obecności osób w pomieszczeniach. Jest on montowany wyłącznie na suficie i kontroluje powierzchnię znajdującą się  po nim. Reaguje na ruchy ciepła wywołane poruszającymi się osobami, zwierzętami oraz przedmiotami. Jest w stanie rejestrować także drobne ruchy typowe dla prac biurowych.


Ściemniacze

Sterowanie jasnością źródel oświetleniowych przyczynia się nie tylko do przyjemnego ukształtowania oświetlenia, ale i podwyższenia długości życia lamp. Właśnie w obszarze techniki halogenowej niskich napięć mogą zostać położone szczególne akcenty przy kształtowaniu oświetlenia dzięki małym wymiarom źródeł oświetleniowych, które dzięki ściemniaczom otrzymują dodatkowy komfort.


Łączniki - podświetlenie, schematy połączeń,

Zapoznaj się ze sposobem podświetlenia i schematami połączeń różnych typów łączników.


Tebis TX/RF KNX - opis systemu

Tebis TX to system instalacyjny do elastycznego i komfortowego sterowania oświetleniem, żaluzjami, roletami i regulacją temperatury poszczególnych pomieszczeń. System ten oferuje proste rozwiązania dla kompleksowych i złożonych wymogów instalacyjnych, które trudno jest zrealizować w układach konwencjonalnych. Zapoznaj się z obszernym materiałem dotyczącym systemu Tebis TX/RF KNX.


Typologia wykonywania zasilaczy UPS - jak wybrać odpowiedni?

Istotnym czynnikiem jest moc odbiorników i czas podtrzymania bateryjnego (informacja na jak długo musi wystarczyć energii zmagazynowanej w bateriach UPS-a). Standardowo czasy podtrzymania wynoszą od 3 do 18 min, ale zawsze istnieje możliwość ich wydłużenia poprzez rozbudowę części bateryjnej. Najważniejszym jednak czynnikiem doboru jest...


Zakłócenia w sieci i sposoby zapobiegania ich skutkom

W poniższej tabeli zostały przedstawione zakłócenia napięcia zasilającego, przyczyny ich powstawania, skutki przez nie powodowane oraz zalecane rozwiązania zasilaczy UPS, pozwalające na ochronę zasilanych odbiorników.


Separacja elektronarzędzi

Jest pewien sposób, który ostatecznie uchroni nas przed faktycznym ryzykiem związanym z porażeniem elektrycznym w skutek przepływu prądów przez uszkodzoną izolację do ziemi. Jest to wykorzystanie transformatora separacyjnego włączonego między sieć energetyczną, a elektronarzędzie. Urządzenie takie musi mieć...


Ograniczniki przepięć INZP 10 kA typu rozdzielczego, 3-42 kV w osłonie polimerowej

Dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz prawidłowej pracy konieczne jest zachowanie właściwych odległości między ogranicznikami przepięć i elementami konstrukcji. Poważnym błędem w przypadku zabudowy ograniczników przepięć w sieci elektroenergetycznej jest lekceważenie przestrzegania technologii montażu - zbyt duży moment dokręcania powoduje ich rozszczelnienie, a w konsekwencji uszkodzenie w perspektywie lat.


A może powrót do zasilania prądem stałym?

Współczesna elektroenergetyka to układ otwarty, do którego praktycznie każdy ma dostęp. Zarówno jako odbiorca lub producent. Możliwe jest to dzięki regulacjom prawnym otwierającym rynek energii oraz promującym odnawialne źródła energii. Kolejnym aspektem, pozwalającym mieć nadzieję na własną elektrownię, jest coraz niższy koszt instalacji tych urządzeń.


System komunikacyjny SmartWire-DT

Obecnie, główna część systemów sterowania maszynami oparta jest o sterowniki PLC. Przeważnie sterownik PLC jest umieszczony w szafie sterowniczej, w centralnej części systemu. Sterowanie rozdzielnicą wykonane jest za pomocą specjalnych przewodów podłączonych do zacisków wejść/wyjść sterownika PLC, przeznaczonych dla sygnałów wychodzących i przychodzących... Sprawdź, jakie innowacje wprowadza w tym względzie system komunikacyjny SmartWire-DT.


Przekaźniki czasowe

Zdolność łączeniowa elektronicznych przekaźników czasowych odpowiada kategoriom użytkowania AC-15 i DC-13. W zależności od napięcia sterowania rozróżnia się następujące warianty przekaźników czasowych... Sprawdź!


Ogrzewanie luster

Niewielka ilość ciepła wydzielana przez folię/matę grzejną uniemożliwia skraplanie się pary wodnej na powierzchni lustra. Maty grzejne lub folie mogą być załączane wraz z oświetleniem lub wentylatorem przewietrzającym łazienkę lub też oddzielnym wyłącznikiem...
Zapoznaj się z zasadami doboru i montażu systemu ogrzewania luster.


Systemy przeciwoblodzeniowe

Poznaj zalety powierzchni wyposażonych w system przeciwoblodzeniowy. Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi montażu w nawierzchni z kostki brukowej, miękkiego asfaltu, betonowej czy na platformach, schadach, mostach lub tarasach. Przestudiuj zasady rozmieszczania kabli i mat grzejnych. A możesz chcesz ogrzewać dachy i systemy rynnowe? Pobierz materiał, a wszystko stanie się jasne.


Ogrzewanie ogródków, trawników na przykładzie ogrzewania gleby w szklarni

Chcesz cieszyć się zielenią swojego ogrodu lub trawnika wczesną wiosną i późną jesienią? A może hodujesz przy domu zwierzęta? Znajdzie tu informacje dotyczące zarówno ogrzewania gleby, jak również zapewniania zwierzętom hodowlanym optymalnych warunków temperaturowych.


System grzewczy: odstęp C-C, projekt, koszty

Sprwawdź, w jaki sposób należy obliczyć odstęp C-C czyli odległości między sąsiednimi odcinkami kabla grzejnego, zapoznaj się z instotnymi wskazówkami podczas wykonywania instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego. Przestudiuj również przykładowe koszty zakupu i eksploatacji ogrzewania podłogowego. 


Zegar astronomiczny, przekaźnik rezystancyjny/bistabilny/priorytetowy

Jeśli interesują Cię następujące tematy: zegar astronomiczny, przekaźnik rezystancji, przekaźnik bistabilny "grupowy" (hotelowy), przekaźnik priorytetowy (prądowy), zapoznaj się z tym materiałem.


Ściemniacze oświetlenia, przekaźnik czasowy gwiazda-trójkąt/kontroli poziomu cieczy

Za pomocą jakich urządzeń sterować natężeniem światła? W jaki sposób zredukować wartość prądu rozruchowego w silniku indukcyjnym klatkowym? W jaki sposób zabezpieczyć elektryczny silnik trójfazowy? Jakie urządzenia zastosować do stałego dozoru otwartych zbiorników z cieczą? Pobierz materiał i dowiedz się więcej.


Sterowanie roletami, ochrona przeciwprzepięciowa, automatyczne przełączniki faz

Rolety zewnętrzne to nie tylko wygoda, lecz również bezpieczeństwo. Dla jeszcze większego komfortu rolety poruszają się za pomocą niewielkiego, wbudowanego silniczka. Jak właściwie dobrać urządzenie sterujące roletami i jaka jest zasada ich działania? Dowiesz się z niniejszego dokumentu. Znajdziesz w nim również informacje dotyczące ochronników przeciwprzepięciowych (typ 3 - tzw. D) oraz automatycznych przekaźników faz.


Ogrzewanie podłogowe

Znajdziesz tu praktyczne informacje na temat elektrycznego ogrzewania podłogowego - teorię oraz wskazówki praktyczne: w jaki sposób zamontować ogrzewanie w podłodze akumulacyjnej, betonowej na gruncie i na stropie, w pomieszczeniu suchym lub mokrym? Jak obliczyć straty ciepła i wykonać projekt? A jak sytuacja wygląda w przypadku podłóg drewnianych? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym dokumencie.


Przepięcia w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia

Z dnia na dzień wzrasta liczba występujących w budynkach szczególnie czułych urządzeń – komputerów, różnego rodzaju sterowników, paneli sterujących, sprzętu audio-wideo, itp. Czy stać Cię na utratę wielu cennych danych czy też najpiękniejszych wspomnień, zapisanych na dysku Twojego komputera i to w ciągu ułamka sekundy? 


Transformatory - poradnik

Zapoznaj się z istotnymi informacjami na temat transformatorów. Znajdziesz tu wiele jasno sformułowanych definicji, wyjaśnienia symboli oraz praktyczne informacje dotyczące układów połączeń transformatorów trójfazowych, stopnia ochrony obudowy określonego w systemie IPXX, nagrzewania związanego ze stratami mocy, pracy przerywanej transformatora, autotransformatorów, wpływu zmian parametrów na rozmiary transformatora oraz oświetlenia halogenowego w 12-woltowychsystemach zasilania.


Wybór transformatora - na jakie parametry zwrócić uwagę?

W jaki sposób dobrać odpowiedni transformator? Jakie istotne przy wyborze informacje techniczne należy wziąć pod uwagę? W tym artykule zostały poruszone m. in. tematy układ połączeń uzwojeń i grupy wektorowej, poziomy napięcia zwarcia, stopnia ochrony. 


Ochrona przeciwprzepięciowa w elektrycznych układach rozdzielczych niskiego napięcia

Dokument ten zapozna Cię z procesem powstawania wyładowań atmosferycznych, przejściowych skoków napięcia i wyładowań atmosferycznych. Przedstawi gęstość wyładowań na terenie Polski oraz ograniczniki przepięć SPD dla różnych sieci energetycznych i ze względu na przepięcia czasowe. 


Przekaźniki - podstawowe informacje

Przekaźnik spełnia dwa fundamentalne zadania: galwaniczne oddzielenie pomiędzy sekcją sterowania i sekcją przełączania oraz przełączanie obciążeń dużej mocy z wysokim napięciem i/lub prądem o wysokim natężeniu przy małym zużyciu energii (niskie napięcie/małe natężenie prądu) nawet przy małych sygnałach elektrycznych. Zapoznaj się z pozostałymi informacjami na temat przekaźników!


Przekaźniki półprzewodnikowe

Przekaźnik półprzewodnikowy jest urządzeniem załączającym mocy, składającym się z komponentów elektronicznych. Termin "przekaźnik" wskazuje, że urządzenie jest porównywalne do przekaźnika elektromagnetycznego. "Stan stabilny" - oznacza, że przekaźniki te nie zawierają żadnych elementów ruchomych w obwodzie załączającym obciążenie. Dowiedz się więcej o przekaźnikach półprzewodnikowych!


Zasady doboru ograniczników przepięć

Znajdziesz tu praktyczne informacje dotyczące zasad doboru ograniczników przepięć (SPD) w obiektach budowlanych. W poniższym materiale zostały opisane takie czynności jak określenie strefy ochronnej, przejść rozdzielczych, typowego prądu udarowego dla typowych obiektów itp. Zapoznaj się z całością!


Ograniczniki przepięć (SPD) - terminologia i normy

Zapoznaj się z terminologią związaną z tematem ograniczników przepięć. Fala kombinowana, napięcie szczątkowe, prąd następczy, skróty MB, MOV, GDT... czy znasz wszystkie te pojęcia? Sprawdź również, jakie polskie i zagraniczne normy dotyczą tego zagadnienia. 


Wytrzymałość zestyków roboczych/głównych (AC3)

Zapoznaj się ze schematami przedstawiającymi wytrzymałość zestyków roboczych/głównych (AC3).


X
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.