Szkolenia elektryczne

wiedza dla podniesienia jakości Twojego biznesu

Twój koszyk jest pusty

Aktualności

System inteligentnego budynku

 • dodano 2014-03-18
System inteligentnego budynku

System inteligentnego budynku to w ostatnich latach bardzo popularny temat, wokół którego nagromadziło się wiele zafałszowanych informacji. Co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem? Na to pytanie opowiada Piotr Bibik, prowadzący warsztaty z tego tematu, ekspert Muratora.

Co to jest system inteligentnego budynku?

Piotr Bibik: System inteligentnego budynku jest nowoczesną instalacją elektryczną, za pomocą której użytkownik jest w stanie sterować innymi instalacjami, np. ogrzewaniem, roletami, oświetleniem, klimatyzacją czy bramą. A zatem system inteligentnego budynku to nic innego jak automatyka budynkowa.

Czym inteligentna instalacja różni się od tej tradycyjnej?

PB: Możliwością tworzenia indywidualnych ustawień instalacji elektrycznej. Jest to możliwe dzięki połączeniu czujników z elementami wykonawczymi, takimi jak przekaźniki, ściemniacze, styczniki, elektrozawory itp. za pomocą stosownego oprogramowania tworzącego zależności między nimi. Czujniki (ruchu, kontaktrony, wyłączniki krańcowe, przyciski, kamery, itd) rozmieszczane są w budynku i odpowiadają za wykrywanie zachodzących w otoczeniu zmian, takich jak np. ruch, natężenie oświetlenia, wilgotność. Oprogramowania w zależności od systemu znacznie różnią się między sobą funkcjonalnościami, sposobem wyświetlania informacji. Niektóre mają kolorowe wyświetlacze, inne - wyświetlacze tekstowe, a jeszcze kolejne w ogóle wyświetlaczy nie mają.

A zatem system inteligentnego budynku jest to zespół czujników, urządzeń wykonawczych oraz oprogramowanie. W zależności od oferowanych możliwości można nim sterować za pomocą urządzeń zewnętrznych komunikujących się z systemem za pomocą Wi-Fi, sieci internetowej, SMS lub sieci radiowej.

O inteligentnych instalacjach dużo się mówi i pisze, ale w dalszym ciągu stosunkowo mało się ich montuje. Jakie są powody takiego stanu rzeczy?

PB: Instalatorzy często sami nie znają systemu inteligentnego budynku, sądząc, że jak zdobędą pierwsze zlecenie, to się nauczą. Nic bardziej mylnego!  Brak znajomości zagadnienia nie pozwoli na rzetelne przekazanie potencjalnemu klientowi korzyści, jakie wypływają  z posiadania systemu inteligentnego budynku, przez co podana cena wydaje się klientowi zdecydowanie za wysoka w stosunku do spodziewanych korzyści. W efekcie klient decyduje się na instalację tradycyjną.

Poza tym wykonawca, który trafia do klienta zdecydowanego na zainstalowanie systemu inteligentnego budynku, podejmuje się wykonania instalacji bez profesjonalnego przygotowania. W efekcie wykonana instalacja zawiera dużo błędów i nie wykorzystuje swojego całego potencjału. Dalszy rozwój wydarzeń nie jest trudny do przewidzenia: zarówno klient, jak i wykonawca nie polecą innym instalacji, która miała być przecież inteligentna, a działa wadliwie i są z nią kłopoty.

Tylko porządne, profesjonalne przygotowanie instalatora może uchronić przez wystąpieniem powyższych sytuacji.

A jakie systemy inteligentnego budynku są obecnie w sprzedaży?

PB: Na rynku znajduje się wiele systemów inteligentnego budynku, różniących się zakresem możliwych do zaprogramowania funkcjonalności. Dom może być wyjątkowy i niepowtarzalny, tak jak jego mieszkańcy. W zależności od indywidualnych wymagań i oczekiwań w stosunku do jego funkcjonalności, zmienia się cena zainstalowanego w nim systemu inteligentnego budynku. W poniższej tabeli znajduje się kilka z nich, które zostały wyselekcjonowane na podstawie następujących kryteriów:

 • wsparcie techniczne zapewniane przez producenta w i po okresie gwarancyjnym,
 • możliwości późniejszej rozbudowy systemu,
 • możliwości funkcjonalne systemu,
 • cena (zależna od wymagań, wyposażenia, oczekiwań klienta – tego, jak chce sterować, czym itd.).
 

Wycena zestawionych w tabeli systemów została przeprowadzona na podstawie rozwiązań ułatwiających życie właścicielom przykładowego piętrowego domu jednorodzinnego o powierzchni około 120 m², którego rzuty widnieją poniżej.

Wśród wycenionych funkcjonalności znajdują się obwody umożliwiające sterowanie oświetleniem (także z funkcją ściemniania), gniazdami elektrycznymi oraz roletami. Wyceniona została także możliwość regulowania temperatury oraz sterowania wymienionymi powyżej elementami za pomocą telefonu, tabletu lub przeglądarki internetowej.

Wycena w tabeli nie zawiera:

 • robocizny,
 • kosztów tradycyjnej instalacji elektrycznej wraz z zabezpieczeniami,
 • okablowania (nie dotyczy bezprzewodowego systemu xComfort).
Przykładowe rzuty przesłane przez jednego z klientów:
 
 
--------------------------------------------------------------------

Zainteresował Cię powyższy temat? Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Zapoznaj się z następującymi pozycjami:

Znajdziesz tu:
  • słowniczek pojęć
  • odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
  • zestawienie najważneijszych funkcji opisywanych systemów
  • omówienie poszczególnych systemów
  • zestawienie potrzebnych do wykonania instalacji materiałów
Znajdziesz tu szczegółowy opis systemu Tebis TX/RF KNX  
X
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.